Válasszuk ketté a csoportot, magas mínusz dioptriát viselők, vagyis súlyos rövidlátók és magas plusz dioptriát viselők, vagyis távollátók csoportjára, mert a két csoport sokban különbözik.
Nincs erre általánosan elfogadott definíció, mondjuk azt most, hogy azt a dioptria értéket, aminek viselete nélkül a beteg tájékozódási képessége súlyosan sérül, kifejezetten bizonytalanná válik a mindennapi életvitelben, munkában. Húzzuk meg ezt a határt rövidlátás esetén önkényesen - 6 dioptriánál.
Ismerjünk meg még egy fogalmat, az un. progresszív rövidlátás fogalmát, ami ahogy a neve is mondja, a növekedés befejeztével nem áll meg, felnőtt korban is fokozódik a rövidlátás mértéke. Sajnos ezeken az embereken tud a legkevesebbet segíteni az lézeres sebészet. Általános elv ugyanis, hogy lézeres kezelést csak stabil, legalább fél, jobb klinikákon inkább egy év változatlan fénytörési hiba esetén végeznek.
A magas dioptriák kezelésére általában lebenyes eljárást javasolnak, mert ott a javítósejtek „nem tudnak” a beavatkozásról, nem igyekeznek visszagyógyítani az eredeti állapotot. Manapság tisztességes helyen LASIK-ot már nem, csak FEMTO-t végeznek, így az ideális kezelése ezeknek a hibáknak a FEMTO.
Progresszív rövidlátás esetén csak úgy szabad elvégezni a kezelést, ha a beteg tudja és érti, hogy a rövidlátása nem áll meg attól, hogy a szaruhártyájának megváltoztatják a fénytörését. Ilyen esetben viszont kifejezetten van értelme, hiszen a lézerek általában -12 D.-ig tudnak kezelni, ha valakinek ezt az értéket már elérte a hibája érdemes megoperálni, hiszen akkor nulláról romlik tovább, akár egy-két évtizednyi nem súlyos rövidlátásos állapotot biztosítva a paciensnek.
Akinek még ennél is nagyobb dioptria hibája van, annak lencsecserével lehet segíteni. Ezt tiszta lencse műtétnek nevezik. Technikailag ugyanolyan beavatkozás, mint a szürkehályog műtét, csak nem az elszürkült lencsét veszik ki, hanem a még átlátszó, de nem ideális fénytörésű lencsét cserélik megfelelőre. Nagyobb beavatkozás, mint a lézeres szemműtét, az ára is magasabb.
Erre sincs általánosan elfogadott álláspont, húzzuk meg a határt plusz 4 Dioptriánál. Ugyanazért itt, mint a mínusz dioptriáknál, kb. ez a felső határa a nagyon jó lézerekkel végezhető pluszos PRK kezeléseknek, e fölött csak a lebenyes, gyakorlatilag a FEMTO kezelés jön szóba.
A pluszos dioptriákról tudni kell, hogy ellentétben a rövidlátással, a fiatal szem alkalmazkodással csökkenteni tudja a hibát. Egyszerű szemvizsgálatnál, amikor nem végeznek pupilla tágítást, ki se derül, pontosan mekkora a hiba.
Mivel a teljes hiba meg se jelenik fiatal korban, ezért a pluszos dioptriák kezelését a tisztességes lézerklinikák a speciális esetektől eltekintve csak akkor vállalják, amikor a teljes hibát megéli a beteg, 50 éves kora környékén. Speciális eset lehet, ha valaki mondjuk rendőr akar lenni és meg kell szüntetni a fénytörési hibát ahhoz, hogy felvegyék
A korszerű lézerek FEMTO kezeléssel kb. 6 plusz dioptriát tudnak kezelni, ez a felső határa a lézeres megoldásnak. Szerencsére itt is szóba jön a tiszta lencse csere, ha valakinek plusz 6 dioptriánál nagyobb a fénytörési hibája.